Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Javascript Parametreli Fonksiyon Yapısı
#1
Programcılıkta belli başlı işleri yapan kodların bir isim altında toplanarak bir kod bloğu haline getirilmesi işlemine fonksiyon tanımlama denir. Bir nevi tekrar kullanılabilir kod kümesidir. Fonksiyonlar sadece çağırıldıkları zaman çalışırlar. Bir fonksiyonu çağırırken fonksiyonun kullanması gereken değerleri de bir parantez içinde, parametre olarak kod bloğuna göndeririz. Fonksiyonlar ille de parametreli olmak zorunda  değildir.

Paramatreli bir fonsiyonun genel yapısı şu şekildedir.

function fonksiyonIsmi(parametre1,parametre2,parametre3....)
{
__________________________
________________________
_____________....
fonksiyonda çalışacak kodlar....

}


Bu foknsiyon şu şekilde çağrılır,

fonksiyonIsmi((parametre1,parametre2,parametre3....);

Javascriptte bir fonksiyonun çağrılması için bir olayın olması gerekir. Kullanıcının web sayfasındaki bir nesneye tıklaması, sayfanın yüklenmesi ya da bir tuşa basması gibi hareketler olay olarak değerlendirilir. Javascriptte fonksiyon çalışması gerekn olaya bağlanır ve olay geçekleştiğinde fonksiyon çalışır.

Basit Bir örnek;


Kod:
<script type="text/javascript">
function sayiTopla(a,b){

var topla = a + b;
return topla;
}
var sonuc = sayiTopla(2,3);
document.write(sonuc);
</script>


Bu örnekte sayiTopla isimli bir fonksiyon sayfa yüklendiği zaman çalışacak şekilde ayarlanmış. Sayfa yüklendiği zaman sayiTopla fonksiyonuna iki parametre ile sayılar gönderilir. Fonskiyon bu sayıları toplar ve sonucu çağrıldığı yere döndürür. Bu program fonksiyonun gönderdiiği değer sonuç isimli bir değişkene yükler ve sayfaya yazdırır. Bu basit kod sadece şu sonucu görüntületmek içindir.

Kod:
5
Bu dünya artık biraz daha güzel bir yer...
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi