Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İşe girişte deneme süresi için sigorta başlangıcı olur mu?
#1
İşverenler yeni işe aldıkları personelleri için en çok 2 ay kadar deneme süresi belirleyebilirler. Deneme süresi 4857 sayılı kanunun 15. maddesine göre toplu iş sözleşmeleriyle 4 aya kadar uzatılabilir.

İşveren deneme süresince işçisini sigortalamakla mükelleftir ve deneme süresinin başlamasından yani işe başlamadan bir gün önce SGK(SSK)'ya iş başlangıcınızı bildirmek zorundadır.

SGK'ya göre bir çalışan için deneme süresi diye bir süreç yoktur. İşçi bir şirkette/iş yerinde ya çalışıyordur ya da çalışmıyordur. SSK sadece bunu göz önüne alır.

Sigortanızı deneme süresini başarıyla bitirdiğinizde başlatacağız diyen bir işveren ya da insan kaynakları sorumlusu kesinlikle suç işliyordur. Böyle bir hakkı yoktur. Deneme sürecinde sigorta başlar ve işçi işten ayrılana kadar devam eder.
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi