Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amerika Kuzey Kore ile Savaşın İçine mi Çekiliyor?
#1
Photo 
[Resim: abd-kuzey-kore.jpg]

İçinde bulunduğumuz şu koca dünyanın son 20 yılı oldukça kötü geçiyor. Yirminci yüzyılı ikisi büyük toplam beş savaş ile kapatmış olsak da 21. Yüzyılda hızımızı kesmeden  yolumuza devam ediyoruz. Geçen yüzyılın aksine bu yüzyılın ilk 20 senesinde büyük bir savaş olmadı. Savaşlar artık büyük ülkeler tarafından yapılmıyor. Küçük ülkelerde herkes kendi tarafına milisler toplayıp silahlandırıp ellerine de birer bayrak ve birer kalaşnikof verip savaş alanına salıyorlar. Buna vekalet savaşları deniyor. 

Savaşların bu şekilde bölgesel düzeyde kalmasında hepimizin korkulu rüyası nükleer silahların payı da büyük. Artık kuzey Kore'den  Pakistan'a kadar pek çok ülkede nükleer silah ya da silah nükleer silah üretim teknolojisi var. Kimse  riske girip de büyük bir savaş çıkarmak istemiyor. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi olası birir nükleer savaş halinde durduramadığınız küçücük bir füze bile bir anda yüzbinlerce hayatın buhar olmasına sebep olabilir. Bu sebepten büyük ülkeler doğrudan savaşmaya yanaşmıyorlar.

Son zamanlarda yaşadığımız bazı gelişmeler ise bu durumun tersine dönmeye başladığının sinyallerini veriyor. Geçen yüzyıldan kalan ve henüz nihayete erememiş bir savaş var. Kore Yarımadasındaki Kuzey-Güney kavgası. Kuzey Kore halen daha düşmanca ve saldırgan tutumunu sürdürüyor. Milliyetçi kominist idare halkını ve ordusunu hala tetikte bekletiyor. Son zamanlarda yaptıkları kıtalar arası uzun menzilli füze denemelerinde elde ettikleri başarılar cesaretlerini arttırmışa benziyor. Sürekli Amerika'ya karşı tehditler içeren sözler savuruyorlar dünya kamuoyuna. Amerika da boş durmuyor tabii ki. Dünyanın jandarması olma iddiasını halen sürdürmeye kararlı olduklarından mütevellit tehditler ve askeri manevralar ile karşılık veriyorlar. Ortam ısınıyor.

Ancak ortada doğal olmayan bir şeyler var. Eğer bu durumu bir satranç tahtasına benzetirsek bazı taşların kayıp olduğunu görürüz. Kuzey Kore'nin üç beş tane füze ve elindeki teknik imkanlar ile ABD ile başedemeyeceği muhakkak. Ama buna rağmen hareketlerinden taviz vermiyor. Tehditlerini arttırarak yoluna devam ediyor. Bu, tahta üzerinde görünmeyen daha büyük oyuncuların varlığına işaret ediyor. Kore ABD için kolay lokma gibi görünse de bu sadece bir aldatmca olabilir. Oltadaki yem de bir balık için son derecede kolay ve lezzetli bir lokmadır ancak onu ısırmanın bedelini iğneye takılarak öder. 

Bu noktda sanki birileri ABD'yi topyekün savaşa sokmak istiyormuş gibi bir hava var. Sanki Amerika Kuzey Koreye saldırsa peşinden gizli oyuncular da bir bir ortaya çıkacak ve dünyayı yine cehenneme çevireceklerine dair ürpertici bir his var içimde. Bu büyük ve önemli bir sorun. Behemehal çözüme kavuşturulması gerekiyor. Çözüm de ortaklaşa akılcı bir barış anlaşmasından geçiyor. Ne Amerika Ne de Kuzey Kore bu oyuna gelmemeli. Bu olası savaşa girmemeliler. Umarım bu sadece Amerikan yönetiminin siyaseten göz boyamak için oluşturduğu suni bir gündemdir. Ve umarım öyle kalır.
Bu dünya artık biraz daha güzel bir yer...
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi